Politici si vraj zaslúžia o 18,8% vyššie platy

Autor: igor matovič | 21.10.2011 o 19:05 | Karma článku: 23,34 | Prečítané:  12213x

Vždy som si myslel, že politici povyšujú svoj vlastný záujem nad záujem verejný. Za rok a pol v centre diania som to mal možnosť na vlastné oči vidieť veľakrát. Avšak z toho, čo zažívam od stredy v parlamente, je mi na zvracanie.

Pred mesiacom som za štyroch poslancov hnutia Obyčajní ľudia predložil do podateľne parlamentu návrh, aby sme zmrazili platy nám poslancom NR SR, ministrom, premiérke a prezidentovi, až kým politici neprestanú Slovensko zadlžovať (kým nebudeme mať vyrovnaný štátny rozpočet). Reálne totiž hrozí, že ak sa takáto zmena neschváli, budú mať spomenutí politici v novom roku platy zvýšené o 18,8% (podľa informácie ministra financií na koaličnej rade).

Nikto si to nevšímal, potom prišiel celý humbuk s Eurovalom, pádom vlády, ... až prišlo stredajšie hlasovanie, kedy moji kolegovia poslanci odmietli čo i len hlasovať o zmrazení ich platov. Tento krát vo vzácnej zhode - návrh podporil - nikto zo SMERu, SNS, MOSTu a KDH, 1 z 28 z SDKÚ, Ďurkovský a 5 z 18 SASkárov. Komplet za boli len všetci OKSáci a my Obyčajní. Dosť arogantné od ľudí, ktorí ako jediní majú od ľudí tú moc, že si môžu sami sebe určovať výšku svojich platov.

Túto vymoženosť majú už odpradávna. Ale keď si zoberieme aspoň obdobie akožedemokratické, tak výsledky vidíme. Za 22 rokov zavesili na krky našich detí obrovský balvan dlhov, ktorý dnes dosahuje obludných 30 miliárd eur. Popri tom rozkradli ďalšie desiatky miliárd, ďalšie rozflákali a nesmieme zabudnúť ani na tie, ktoré nasmerovali do súkromných rúk cez mnohé pod cenu sprivatizované fabriky. Za toto 22 ročné zodpovedné zastupovanie "našich" záujmov si sami sebe nadelili niekoľkostopercentné navýšenie svojich platov. Vraj zaslúžené.

Keď som videl to arogantné odmietnutie zaradiť návrh na zmrazenie čo i len na rokovanie parlamentu, keď som videl posmešky od mojich kolegov a reči, že aj tak tomu nezabránim, povedal som si, že sa o to aspoň pokúsim. Nie, že by sme tým ušetrili nejaké výrazné peniaze v rozpočte, ale z princípu. Veď nadeliť si zo spoločného skoro o 20% viac v čase, keď ľudia ani nevedia či budú mať na budúci rok prácu, je minimálne nemorálne a zo zdravým rozumom to určite nemá nič spoločné.

Preto a len preto som včera váženým mojim kolegom oznámil, že návrh zákona o štátnom rozpočte podporíme len vtedy, ak 1) schvália náš návrh na zmrazenie platov a 2) ak priame náklady na organizáciu volieb (10 miliónov eur) si zaplatiapolitické strany z príspevku za hlasy (20 miliónov eur), ktoré získajú za voľby. Veď akú má logiku to, že napríklad taký SMER na posledných voľbách zarobil 5 miliónov eur a na nasledujúcich zarobí cca 6 miliónov eur? Ako zarobí? Za výsledok vo voľbách dostane zo štátnych (z našich spoločných) cca 8 miliónov eur, kampaň ho však nebude stáť viac ako naposledy (2 milióny), t.j. čistý zisk 6.

Jasné, niekto povie - Matovič opäť vydiera. Jasné, chápem a priznávam, že aj súhlasím. Áno vydieram, za správnu vec a nehanbím sa za to. Presne tak ako pri dvojakom občianstve. Veď poďme na to inak - skúste nájsť jedného jediného normálneho človeka, ktorý súhlasí zo zvýšením platov politikov o 18,8% a ktorý súhlasí, aby si SMER zo schváľovania predčasných volieb urobil extra výnosný biznis. Dovolím si tvrdiť, že taký človek určite na Slovensku neexistuje.

A preto, v tomto prípade môj postup považujem za legitímne tlačenie koaličných strán do kúta, lebo nie to, čo chcú spáchať oni, ale to, čo presadzujeme my, je v súlade s vôľou ich voličov, zdravým rozumom a úmyslom šetriť všade, kde sa šetriť dá.

Ako to dopadne, uvidíme na decembrovej schôdzi. Ako som mal možnosť mojich kolegov politikov spoznať, opäť sa zariadia vo svoj prospech. Už dnes majú vymyslené rôzne scenáre, ako si svoje vrecká naplniť na úkor obyčajných ľudí a zároveň rozpočet schváliť:
1) niekto z poslancov SNS, SMERu či nezávislých bude na hlasovaní záhadne chýbať, tým znížia potrebný počet hlasov (kvórum), rozpočet prejde aj bez našich hlasov, prašulky pribudnú
2) niekto z tých istých poslancov bude plánovane veľmi vážne chorý, tipujem, taký pán Čaplovič, rozpočet prejde aj bez našich hlasov, prašulky pribudnú

Nechajme sa prekvapiť.

Kým to však nastane, my budeme za vydieračov a populistov. Avšak na to, som si, aspoň ja, už dokonale zvykol.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?