Euroval - tajná ponuka strane SaS

Autor: igor matovič | 4.10.2011 o 10:01 | Karma článku: 15,41 | Prečítané:  6297x

Už týždeň médiá špekulujú o obsahu tajnej ponuky pani premiérky voči SaSke. Mňa však trápi niečo iné. Mrzí ma doslova hon na SaSku, ktorú mnohí zrazu obviňujete zo zrady a lámete nad nimi palicu.

Myslím si, že nastúpenie 18tich poslancov či vyjadrenia v duchu "Euroval nikdy nepodporíme" a podobne, boli nešťastné. O to viac som rád, že SaSka postupne prešla na racionálnejšiu formu komunikácie svojho postoja "Nebudeme brániť európskym partnerom, ale nesúhlasíme, aby Slovensko prispelo ani centom".

Toto bol môj postoj už v Častej-Papierničke. Keď som videl, ako striktne si tri strany stoja za svojim ZA a ako striktne si SaSka stála za svojim PROTI, bolo to jasné. Nič iné, ako rozumný kompromis nás zo slepej uličky nemohol dostať. Svoj postoj som prezentoval a bol som SaSkou obvinený z obracania kabáta.

Uplynulo pár týždňov a podľa verejných vyjadrení už aj SaSka evidentne pochopila, že tvrdošijné NIE Eurovalu Slovensku nepomôže. Veď, ak na chvíľu odsunieme emócie na vedľajšiu koľaj, tak zistíme, že Euroval prejde tak či tak. Po prvom neúspešnom hlasovaní sa ostatné strany zľaknú dôsledkov, dohodnú sa na podpore Eurovalu s Ficom a podpíšu mu predčasné voľby, alebo si Euroval schváli 16 krajín bez nás. Prvá možnosť je určite reálnejšia. Čo tým získame? Euroval prejde v tej najhoršej možnej podobe pre Slovensko (bez akýchkoľvek výnimiek a ústupkov) a k tomu získame ako bonus reálnu šancu návratu tandemu Slota&Fico k hrantu, ktorí spolu napáchajú škody ešte x-krát väčšie ako Euroval samotný.

Ak si chceme Slovensko od Eurovalu skutočne uchrániť, nie je tiež úprimné a správne vyzývať tri koaličné strany, aby si Euroval schváli s Ficom. To určite nesvedčí o čistote našich úmyslov. Jediná cesta je hľadať a pristúpiť na rozumný kompromis. S koalíciou, nie s Ficom. Toho by sme mali nechať tam kde je a urobiť spolu všetko preto, aby tam ostal naveky.

Zoberme si príklad z Fínska. Tí si bez akéhokoľvek humbuku vyrokovali individuálne ručenie reálnym majetkom za pôžičku Grécku. Jasné, vytočili tým tých, ktorí toľko odvahy nemali, ale to nie je problém Fínov, ale tej zbabelejšej časti eurozóny. A prečo im to vyčítať? Veď sa len správali tak, ako by sa správal každý z nás, ak by sa chcel pri pôžičke chrániť. Nevidím najmenší dôvod, prečo by sme si podobný systém záruk, nemohli vytrucovať aj my. Veď už raz sme si pri pôžičke Grécku dupli. Takže, ak prídeme s touto podmienkou, verím, že nám na ňu nakoniec aj prikývnu.

Ako by to fungovalo? Zahlasovali by sme za Euroval. Potom, pri každej jednej operácii, by sme sa rozhodovali, či požičiame a či nie. Vyhodnocovali by sme riziko a podľa toho by sme sa zariadili. Prišli by Gréci, riziko by sme vyhodnotili na 100%, pýtali by sme záruky vo výške 100%. Prišli by Íri, riziko by sme vyhodnotili na 30%, pýtali by sme záruky 30%, atď. Veľmi zjednodušene povedané. Čím by ručili takí Gréci? To je ich problém, nás by len zaujímalo, že ak nám reálnu bonitnú záruku neposkytnú, od nás nedostanú nič. Inak povedané, ak by chceli z Eurovalu od ostatných krajín niečo dostať, museli by Slovensku poskytnúť 100% ručenie, lebo inak by nedostali vôbec nič od nikoho. A to je celé.

Niekto si povie - "Ale v tom prípade by SaSka hlasovala ZA a to nie je PROTI". Áno, to je pravda, ale len taká povrchná, pozlátková, ľúbivá. Človek, ktorý sa na problém pozrie čo i len trošku lepšie, vidí obrovský rozdiel. Bolo by to síce ZA Euroval, ale zároveň PROTI nezodpovednému rozdávaniu našich peňazí nezodpovendým krajinám. Preto by som nikdy SaSku z takého "obrátenia kabátu" neobviňoval.

Opäť bez emócií - hlasovať ZA Euroval s výnimkou pre Slovensko vo veci záruk je určite (pre Slovensko) lepšie riešenie ako striktné ZA alebo PROTI Eurovalu. Naďalej však platí, že za Euroval v jeho terajšej podobe (bez záruk či istenia) Obyčajní ľudia hlasovať nebudú.

Ostáva mi len dúfať, že ponuka na kompromis, ktorú dala pani premiérka SaSke bude nikde v tomto duchu. Osobne inú a zároveň priechodnú možnosť nevidím, ale ... rád sa nechám aj prekvapiť. Dnes sa uvidí.

ps. Možno sa niektorí pýtate - a načo by bol potom dobrý ten boj proti Eurovalu, veď nakoniec by aj tak prešiel? Prešiel, ale v dnešnej zvrátenej podobe by fungoval len v tých krajinách, kde si myslia, že požičať Grécku bez akýchkoľvek záruk je európske. U nás by platila slovenská obdoba Eurovalu - požičiam, len tomu, komu sa mi požičať oplatí. A že by nám to v Európe pokazilo imidž? Možno u politikov, potenciálni investori by takýto náš odvážny a racionálny postoj určite len privítali a verím, že svojimi investíciami aj ocenili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?