Ako Ficovi somárske uši narástli

Autor: igor matovič | 28.7.2011 o 11:50 | (upravené 28.7.2011 o 11:55) Karma článku: 18,09 | Prečítané:  5505x

Náš pán prezident prekročil svoj tieň. Napadlo ma ako prvé. Veď čakať od "akoby člena Smeru", že podpíše novelu Zákonníka práce bolo ešte do stredy blúznenie. Napriek tomu, stalo sa. Čo je za tým, pýtajú sa všetci, koho táto záhada zaujíma.

Vraj ho Fico dožral.

Samozrejme, že sme trkvasom nechceli vopred prezradiť, ako presne splníme to, čo sme sľúbili - "nepodporíme novelu Zákonníka práce". Síce sa nás deň pred hlasovaním pýtali, avšak nepovedali sme im, že z hlasovania odídeme. Na základe toho, musel zrazu Fico z večera do rána zohnať všetkých svojich 7 poslancov, ktorí boli (počas práce) už rozlezení po Európe po dovolenkách. Počiatek sa zasekol a kolegu smeráka, ktorý mu volal, že musí prísť, poslal kade-ľahšie. Nezostalo iné, musel sa unúvať sám najsamvyšší, ktorý mu to dal príkazom, a tak pod svoju úroveň musel Janko sadnúť do nízkonákladovky a šup z Malorky do Blavy na hlasovanie. Ďalší dvaja išli z Chorvátska. V panike, že do rána musia byť v Blave sa aj zabudli dohodnúť, že pôjdu jedným autom. Až v Blave zistili, že boli obaja na Marakskej pár kilometrov od seba. Sranda.

Prišiel deň D a Richard Sulík avizoval hlasovanie. My štyria sme sa pobrali von z rokovacej sály. Následne Richard vyhlásil 20min prestávku. My sme naďalej zostávali vonku a prišli sa nás popýtať koaliční a aj opoziční, či naozaj nebudeme hlasovať. Uistili sme ich a uistení odišli.

Prišlo na hlasovanie. Smeráci a vlastne celá opozícia nechali prekvapivo zasunuté hlasovacie karty, čím zabezpečili uznášaniaschopnosť NR a tak bez problémov Zákonník práce NR schválila. Počty boli veľmi jednoduché - 74 za a 70 proti, spolu prítomných 144 kúskov (1 chýbal koalícii, 1 opozícii a 4 kúsky vonku).

Hneď po hlasovaní sa nechal Fico pred médiami počuť, aký to nehorázny podraz sme my štyria urobili obyčajným ľuďom, doslova "Obyčajní ľudia si z obyčajnými ľuďmi vytreli zadok." Celkom ľúbivé pre ľudí, ktorí nepoznajú fakty, ktorých nevedomosť Ficko tak rád zneužíva a ktorí ho zato do neba velebia.

Pravda je taká, že Fico a spol vedeli minimálne 20 minút pred hlasovaním, že hlasovať nebudeme a tiež počas hlasovania veľmi dobre videli, že nie sme naozaj v sále. Ak, by naozaj chcel, aby novela neprešla, dal by príkaz vytiahnuť karty, ako to robí veľmi často a NR by nebola uznášaniaschopná a hlasovanie by sa muselo opakovať o 1/2 hodinu, potom na nasledujúci deň, v septembri ... a to bol kameň úrazu. Na druhý deň už nie len tých stiahnutých 7, ale ďalších x smerákov chcelo byť na ceste do teplých krajín.

Fico sa preto rozhodol ďalej nevyhrocovať napätie medzi svojimi dovolenkychtivými poslancami a dal príkaz hlasovať. To, že takto vlastne za jeden deň dovolenky navyše zabezpečil schválenie novely, ho netrápilo, lebo si bol na betón istý, že "akoby člen Smeru", ktorý "cíti sociálne", zákon nepodpíše. Tým by pred svojimi ovečkami prekryl prospechárske júlové dovolenkychtivé hlasovanie a už nikto by mu to na oči nevyhadzoval. Plus ako bonus by získal opakovanú septembrovú možnosť robiť teátro pred kamerami o svojom akožesociálnom cítení pri prelamovaní prezidentového veta v pléne.

A, prerátal sa. Prezident, sa vraj na Fica kvôli tejto špekulácii nahneval. Odmietol mu opäť robiť Gašparka, buchol po stole a Zákonník práce podpísal. Vraj mu mal povedať, že ak naozaj chcel, aby Zákonník neprešiel, mali smeráci vytiahnuť karty, a nie takto to zachraňovať cez prezidenta.

To je jedna teória.

Existujú aj ďalšie. Druhá hovorí o tom, že všetko to mal Fico s prezidentom od začiatku dohodnuté. Fico chcel, aby bol Zákonník schválený, lebo na jeseň sa chystá voči nemu s odborármi "bojovať" a Zákonník potrebuje ako baranidlo. Tretia hovorí o tom, že Slotovi veľmi záležalo na tom, aby neprešiel náš návrh s gastrolístkami a ponúkol za to koalícii dohodu, že zabezpečí podporu Zákonníku tým, že zdvihne kvórum a tak urobí NR uznášaniaschopnú. Na lep vraj sadlo KDH a so Slotom si ťapli. Čo iné bolo súčasťou dohody, už nikto nikdy nevypátra. To by aj vysvetľovalo, prečo zrazu tí poslanci KDH, ktorí nám vopred sľúbili podporu, zrazu akosi čelomvzad zmenili názor. Štvrtá teória je kombináciou prvej a tretej. Tam vraj Fico išiel cez prestávku pred hlasovaním za Slotom a ten mu mal povedať, že ide neskoro a už sľúbil koalícii, že SNS nevytiahne karty. Fico spanikáril a hlasovali. Ak by však trošku rozmýšľal, tak by prišiel za nami a povedal by nám, že SNS za gastráče pomáha koalícii. Vtedy by sme na hlasovanie určite prišli. Od začiatku nám totiž išlo o jediné, uchrániť koalíciu pred vplyvom gastrolístkových firiem, čo sa nám bohužiaľ nepodarilo. Len preto sme to stavali celé na hranu, lebo voči nám stál veľmi silný a bohatý súper.

ps. Teším sa na Smerácke divadlo. Teším sa na plechové ksichty, ktoré budú na čele odborárskych demonštrácií bojovať proti Zákonníku práce, ktorý svojou účasťou na hlasovaní podporili. Teším sa na úprimné slová o ich sociálnom cítení;)

ps2. Rozmýšľam, či by nebol lepší nadpis "Ako prezident Ficovi somárske uši dorobil." Bolo by to asi výstižnejšie;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?