Korupcia ako Otčenáš

Autor: igor matovič | 22.7.2011 o 9:09 | (upravené 27.7.2011 o 10:17) Karma článku: 20,48 | Prečítané:  9280x

Urazili sa. Rad-radom všetci. Vraj čo si to dovoľujem na nich veľavážených politikov ukazovať takto verejne prstom. Čo si to dovoľujem tvrdiť, že politické nominácie nie sú nič iné ako organizovaná a politickými stranami prevádzkovaná korupcia. Fuj, hanba mi!

No čo už, opäť raz sa mi ich podarilo vytočiť. Ani nič iné som nečakal. Veď priznajme si, čo by sme robili my, ak by sme mali toľko masla na hlave? Tiež by sme sa tvárili ako svätí za dedinou a pohoršene gúľali očami.

Na Slovensku sme si zvykli dosadzovanie straníkov, kamarátov, rodinných príslušníkov či sponzorov na miesta vo verejnej správe a jej organizáciách nenazývať korupciou. Podľa môjho názoru však tieto veľmi široko rozšírené praktiky politických strán jednoznačne napĺňajú všetky znaky korupčného správania, a tak nejde o nič iné ako o politickými stranami prevádzkovanú a plne tolerovanú korupciu.

Už samotné obídenie riadnych výberových konaní je korupčné správanie, lebo sa tým poskytuje vyvoleným nenáležitá výhoda na úkor ostatných ľudí. To, že sa to deje väčšinou ako určitá protislužba za dovtedy poskytnuté služby politickým stranám či ich členom, je ďalším znakom korupcie. Takto dosadení lokaji politických strán navyše svoju vďačnosť voči svojim chlebodarcom vo väčšine prípadov následne odplácajú vyberaním provízií zo zákaziek, uprednostňovaním, "menežovaním" verejného obstarávania, ústretovosťou v rozhodovaní, ovplyvňovaním personálnych rozhodnutí, poskytovaním citlivých či cenných informácií, sponzorstvom politických strán, lepšími vzťahmi, prácou pre stranu a podobne.

Či sa to niekomu páči, alebo nie, áno, obviňujem všetky politické strany, nie len koaličné, z korupčného správania sa, ktoré organizovane prevádzkujú formou svojich politických nominácií naprieč celou verejnou správou, na celoštátnej ako aj regionálnych úrovniach či v samospráve. Napriek tomu sa vyskytujú ľudia aj mimo politických strán, ktorí tvrdia, že politické nominácie nie sú korupcia. Tak si teda pomôžme citáciou zo stránky Úradu boja proti korupcii Prezídia policajného zboru:

"Čo je teda korupcia a aké sú jej podoby?, Úplatok, všimné, odmena, klientelizmus (zvýhodňovanie známych), nepotizmus (zvýhodňovanie príbuzných), urýchľovač, provízia, nepovolený lobizmus, tunelovanie, obálka, pozornosť – to sú asi najznámejšie z jej podôb.

Korupcia je širší pojem ako pojem úplatkárstvo. Ukrývajú sa ním trestné činy prijímania úplatku, podplácania, nepriameho úplatkárstva a niekedy aj zneužívania právomoci verejného činiteľa. Môže ísť aj o akékoľvek iné správanie osôb (voči osobám), ktorým sú zverené kompetencie vo verejnom alebo súkromnom sektore, ktoré odporuje povinnostiam vyplývajúcim z ich postavenia a smeruje k získaniu nenáležitých výhod. Ide o také správanie sa, výsledkom ktorého je na jednej strane „spokojnosť“ nad poskytnutím neoprávnenej výhody a na strane druhej poškodzovanie verejných záujmov a verejnosti, teda „nespokojnosť“ ostatných. Niekde uprostred stojí obálka s patričným obnosom, dovolenka, auto, či iná nenáležitá výhoda. Správanie sa jednej strany (tej, ktorá úplatok poskytuje), ako aj druhej strany (tej, ktorá úplatok prijíma) je v rozpore so zákonmi, a je teda trestnoprávne postihnuteľné." (zdroj: http://www.minv.sk/?korupcia)

Mrzí ma tiež, že žiadna koaličná, a ani opozičná strana neodsudzuje politické nominácie, ba práve naopak všetky politické strany ich obhajujú a ľudí klamú, že ide o bežný jav aj vo vyspelých západných demokraciách. Tu uznávam, že v pár krajinách obdobný systém funguje, v tých vyspelých však nikdy nejde o skrývanie svojich ľudí pred verejnosťou ako na Slovensku, čiže ak aj strany dosadia svojho človeka - strana sa k nemu verejne priznáva a tak nesie za jeho rozhodnutia plnú zodpovednosť.

Vraj Matovič asi chce, aby na úradoch zostali nominanti Smeru, SNS a HZDS. Nie. Chcel som len, aby sme neopakovali chyby našich predchodcov. Myslel som, že prerastieme svoj tieň a nekompetentných ľudí vymeníme v naozaj férových výberových konaniach. Bohužiaľ, tieň prerástol nás samých.

Čo s tým? Navrhujeme do budúcna urobiť hrubú čiaru medzi politikou a odbornosťou. Zákonom určiť napr. 100 miest, ktoré budú mať politické strany k priamemu dosadeniu svojich ľudí, za ktorých budú niesť plnú a hlavne verejnú zodpovednosť. Ostatné tisícky miest, ktoré teraz obsadzujú by už museli nechať na pokoji. Len tak dosiahneme, aby ľudia na úradoch nežili v neustálom strachu z volieb a následných zemetrasení. Len tak budeme môcť na nich pritlačiť a vyžadovať dôsledné plnenie zákonov.

Zverejnenie nominácií je prvý ozdravný krok - len vtedy, ak bude verejnosť vedieť, kto ku komu patrí, bude politickým stranám naozaj záležať, aby tam nebol niekto, kto im urobí hanbu. Priznávam, tento sľub som zatiaľ nenaplnil, avšak naplním. Museli sme vyriešiť rébus ako nominácie zverejniť a nečeliť zbytočne žalobám urazených ľudí.

Za rok v politike som pochopil, že moje neustále útoky voči politickým nomináciám vnímajú politické strany ako útok na samotnú podstatu a zmysel ich bytia v politike. Len slepý totiž nevidí, že absolútna väčšina politikov ide do politiky s úmyslom si polepšiť. Niektorí to robia na drzovku (viď mýto, emisie či nástenka), niektorí nenápadnejšie ale o to zákernejšie - formou svojich nominantov. Niektorí bravúrne zvládajú obe možnosti. Minimalizácia politických nominácií preto bude mať aj iný veľmi ozdravný a žiadaný efekt - očistí politiku od týchto prospechárskych ľudí, čo určite politike len a len pomôže.

Takže, napriek vôli politických strán, budem do nich búšiť naďalej, lebo som z hĺbky duše presvedčený, že politické nominácie sú rakovina nášho politického systému, na ktorú nedopláca nikto iný ako obyčajní ľudia. Budem to robiť dovtedy, kým všetci ľudia nepochopia, že nie len tým, že priamo ukradnem, ale aj tým, že dosadím na odborné miesta ľudí, ktorí tam nepatria či za protislužby, okrádam štát, t.j. všetkých nás.

Viem, že teraz budú o to viac zo mňa robiť šaša a blázna. Nevadí. Znova radšej budem za šaša a blázna, ako by som si mal zakrývať lojálne a zbabelo oči pred pravdou.

ps. Viacerí ste sa ozvali, že čo je to za názov blogu, vraj aký Otčenáš? Tak to radšej rovno tu vysvetlím, aby nevznikali pochybnosti - pre politické strany sú politické nominácie neoddeliteľnou súčasťou ich bytia, presne tak, ako by mal byť Otčenáš pre veriacich ľudí. Nič iné za tým nie je, dík za pochop;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?