Komplexy Jožka Mihálovie

Autor: igor matovič | 16.7.2011 o 8:30 | (upravené 16.7.2011 o 10:58) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2161x

Na jeseň mi ho bolo ľúto. Vždy po tom ako prišiel s nejakým svojim geniálnym "nápadom", musela urobiť tlačovku premiérka a urobila z neho malého chlapca a nápad sa vrátil tam, kam patril od začiatku, späť do hlavičky vymyselníka. Rovnako mi ho prišlo ľúto v stredu pred hlasovaním o Zákonníku práce, keď prišiel za mnou so slzami v očiach, že ak Zákonník potopíme, on bude musieť dať demisiu. Nemali sme to svedomie, a hlavne ani to nebol náš cieľ. Chceli sme len hlasovanie odialiť na september a dať takto SDKÚ a hlavne KDH priestor na znovuobjavenie svojho svedomia a prihlásenie sa k dohodám.

Fico nás prekvapil, priznávam. Ani vo sne nás nenapadlo, že by to mohol byť práve jeho SMER, kto bude napomáhať koalícii so Zákonníkom práce. Nuž, stalo sa. Miesto toho, aby všetci v opozícii vytiahli hlasovacie kartičky a urobili tak parlament neuznášaniaschopným, urobili pravý opak. Vraj skrz dovolenky, lebo, ak by obštruovali ako my, tak by museli prísť do práce ešte aj vo štvrtok, a to sa im teda vôbec nechcelo. Za jeden deň dovolenky navyše zradili svoje vraj socdem presvedčenie, len keby to boli schopní pochopiť aj ich voliči.

Zákonník bol prijatý a koalícii ostáva veriť, že ho aj pán prezidentovie, "akoby člen Smeru", podpíše. SDKÚ a hlavne KDH takto získali tiež čas, aby sa priznali k dohodám z koaličnej rady, pod ktoré sa podpísali a ktorých existenciu popiera len KDH, asi v naivnej viere, že im klamstvo ich ovečky uveria. Ak to dokážu, my im určite odpustiť dokážeme a všetko môže fungovať, tak ako má. Jasné, je aj posledná možnosť, s ktorou už podstatná časť tejto koalície skúsenosť má z roku 2005. Vtedy sa nejakí páni Džupa a Kolesár, verní to šuhaji ujovi Mečiarovi z večera do rána stali verní nasledovníci uja Dzurindu. Fujhanbaškaredé jazyky tvrdili, že si ich ujo od uja kúpil. V pokušení sa tentokrát môže vyskytnúť pani Belousovovie s pánom Púčikom a možno sa ujo Jabĺčkovský dohodne rovno s kamarátom Jankom a ten mu za akciový peniaz pustí nejakého svojho vazalíka, uvidíme, v septembri budeme múdrejší.

Ale vlastne o inom som chcel. O Jožkovi Mihálovie. Nechápem, naozaj nechápem, čo sa mu zrazu stalo. Ešte v stredu spokojný chodil po parlamente, keď som mu radšej vopred oznámil, že Zákonník neutopíme. Možno by mi aj ruky pobozkal. Dnes sa však zrazu nestačím čudovať. Tam rozhovor, tam rozhovor a všade Jožko tára bludy o tom, že návrh s gastrolístkami bol súčasťou programu SaS a "Matovič ho chodil prosiť", aby sa SaS návrhu vzdala v prospech Matoviča, aby sa Matovič mohol s týmto návrhom predvádzať. Uf. Je to odporná lož a nechápem, čo s tým ministerko sleduje.

Návrh s gastrolístkami NIE JE a NIKDY NEBOL v programe SaS. Bol to čisto náš návrh, ktorý nám ten istý Jožko odmietol v lete minulého roka zaradiť do Programového vyhlásenia vlády, lebo sa s ním asi "nestotožnil" a navyše okrem toho, mi ho ešte aj raz v parlamente zákerne utopil.

Vtedy, začiatkom februára som ho otravoval, aby mi dovolil do vtedy otvorenej novely Zákonníka práce podať pozmeňovák ku gastrolístkom. Krútil sa, krútil, ale nakoniec dovolil - bola to totiž aproximačná novela a nejaký úradníček mu nabulíkal na ministerstve do hlavičky, že to by sa nemalo. Keď som mu ukázal x príkladov, kde sa to tak v minulosti urobilo, pochopil. Odporučil ma na jeho tetulky na ministerstve, aby som to s nimi dohodol. Tak som išiel za nimi a znova som musel prehovárať ich, ale podarilo sa. Sľúbili mi, že mi do dvoch dní pošlú návrh pozmeňováku.

Prešli dva dni a nič. Zavolám im a oni, že im ministerko povedal, že nech to stopnú a zakázal im mi pozmeňovák vydať. Volám ministerkovi a ministerko, že "Vieš čo, rozmyslel som si to." Ja mu na to - "Ale veď sme sa tak dohodli, to nie je fér." On na to - "Tak som sa rozhodol, nič na tom nezmeníš." Ja - "Ale prečo?" On - "Preto, jednoducho som zmenil názor a basta, to sa stáva." Nezostalo iné, tak som zavolal Sulíkovi, jeho straníckemu šéfovi, že nech mu dohovorí, že nie je normálne, ak minister niečo sľúbi a potom bez uvedenia dôvodu to zruší. Richard mu dohovoril a na druhý deň mi ministerko tesne pred rozpravou k Zákonníku práce dal do rúk pozmeňovák so slovami - "Tu to máš, Richard mi to dal príkazom." Čisto náhodne to uvidel a počul aj Ľudo Kaník, ktorému tiež Mihál odmietol dohodnutú vec k vtedy otvorenému ZP. Jasné, že sa ho dotklo, že prečo zrazu mne pozmeňovák dovolil a prečo jeho blokuje, tak mu to aj patrične hneď vytmavil ... ubehlo pár chvíľ a ťažko vybojovaný návrh s gastráčmi som už predkladal v pléne (kuk od 99min a 3sek: http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInt...). Vedľa mňa sedel Jožko ako predkladateľ. Dočítal som návrh, obhájil som ho a skončil som. O necelú hodinku sa zrazu stalo niečo, čo som doteraz nepochopil - ministerko sa postavil, prešiel za rečnícky pult a povedal o mojom návrhu (ktorý on vypracoval a pred chvíľou mi ho sám dal do ruky)- "... trošku to tam tak zaváňa istými možnosťami daňových únikov." (od 141min a 22sek: http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInt...), a preto neodporúča poslancom, aby za gastráče hlasovali. Zostala mi visieť sánka. Samozrejme, aj tak to dopadlo, návrh podporilo len 23 poslancov, ktorý vedeli, že si Mihál vymýšľa a rovnako čumeli na neho, či sa náhodou nezbláznil.

Po prvé - ministerko ma kritizoval za niečo, čo on sám vypracoval a chvíľu pred tým mi to dal do ruky, strašné.
Po druhé - to nebola vôbec pravda.
Po tretie - sa ešte aj tváril akoby to videl prvý krát "po istom tom zhodnotení v tom krátkom čase."
Po štvrté - napriek tomu, že ma pri odovzdávaní do ruky ubezpečil, že návrh podporí, urobil presný opak.
Po piate - NIKDY v sebe nenašiel ani štipku chochmesu, aby prišiel a povedal - sorry za ten podraz, je mi to ľúto.

Potom, keď som sa raz pýtal, že prečo to urobil, len stroho odvrkol, že si to rozmyslel, lebo on takéto populárne návrhy potrebuje do veľkej novely, aby aspoň trošku vykompenzovali nepopulárne veci, ktoré tam navrhol. Darmo som mu vyčítal, že už mohli byť gastráče schválené, a takto sa bude zbytočne čakať, žily mu to evidentne netrhalo.

No a tento človek si tu teraz ide robiť posmešky a hrať sa na hrdinu. Klame a strašne klame, že som ho opakovane prosíkal o to, aby gastrolístky vyhodil z vládnej novely. Nie, to, že ich odtiaľ vyhodí mi oznámil sám v telefonáte, kde som sa ho pýtal, že ako sa tam ten návrh objavil. Vtedy mi hneď povedal, že to nemá zmysel sa o tom baviť, lebo sa proti návrhu postavili odborári a nečakane aj zamestnávatelia a on nechce v novele Zákonníka nechávať niečo s čím apriori nesúhlasia obe strany, lebo by odborári vyšli do ulíc. Čo som ho prosil bolo, uznávam, to, aby z novely vyhodil presun voľna pri sviatkoch. Návrh do novely ministerko napísal totiž tak diletantsky, že by sa mohli posúvať len po dohode odborárov so zamestnávateľom buď na pondelok alebo piatok. Čo by spôsobilo taký chaos, že by napríklad mama mala voľno v pondelok, otec v piatok, deti, ktoré robia vo firme bez odborárov, by ho mali v deň sviatku - strašný bordel, ktorý by bol presne proti cieľu, ktorý sme návrhom sledovali - vytvoriť predĺžené víkendy, aby rodiny mohli byť viac spolu. Ministerko to však nedomyslel, chcel však do novely Zákonníka aj niečo pozitívne, spomenul si, že sme niečo také navrhovali a napísal to tak, ako ho to prvé napadlo, t.j. katastrofálne.

Aj vzhľadom na vyššie spomenuté, som od ministerka očakával, že pri zabezpečení podpory pre gastrolístky urobí v poslaneckých kluboch aspoň trošku nadpráce ako pokánie. Neurobil nič. Zmohol sa až na to, že tesne pred hlasovaním išiel do klubu KDH, vtedy však už boli KDHáci dávno patrične rozhodnutí, čo za gastrolístky a s kým vybártrujú. Slota sa tešil.

Sumasumárum, Jožko Mihálovie sa ukázal vo februári ako človek s podlomeným charakterom. Dnes, keď v rozhovoroch kade-tade tvrdí bludy typu, že gastrolístky vlastne mala SaSka v programe a ja som jej ich ukradol, tak moju doterajšiu predtuchu o jeho podlomenom charaktere zmenil definitívne na istotu. Škoda.

PS. Pri celej kauze okolo ZP nám ide o jediné - prinútiť konečne koaličné strany dodržiavať dohody. Veď všetky najväčšie otrasy koalície boli doteraz spojené práve s ich nedodržiavaním. Žiť preto naďalej v ilúzii, že koalícia môže dobre fungovať za neustáleho robenia si podrazov, je nehodné žiadneho lídra koaličnej strany a ani premiérky. Toto je základ, alfa a omega. Bojová úloha prinútiť SDKÚ a hlavne KDH, aby ich slovo bolo skala a nie kúdol smradľavého dymu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?