12:00 Morbídny test koalície

Autor: igor matovič | 17.6.2011 o 9:55 | Karma článku: 19,23 | Prečítané:  5567x

Po všetkých tých divadielkach a divadlách, dnes sa rozhodne. Osem mesiacov stresujeme ľudí a tiež aj samých seba s voľbou generálneho prokurátora. Po zúfalých pokusoch zvoliť si ho tajne, sa zúfalo snažíme zmeniť pravidlá, aby sme si ho mohli zvoliť verejne. Neklamme si, že z princípu, aby naši voliči vedeli ako sme volili. Nie, to je lož. Z princípu, že chceme mať "svojho". Tak, ako by ho Fico chcel mať, ak by bol on teraz pri kormidle. Z princípu, že nechceme Trnku, lebo ...

Možno by sa odo mňa patrilo napísať, že tak je to správne a každá koalícia má právo si nadeliť svojho kandidáta na GP. Nemyslím si to. Celých týchto predlhých osem mesiacov stresu sme mohli byť ušetrení, ak by politici (koaliční aj opoziční) uznali, že GP nie je ich majetok, ale majetok ľudí. GP by nemal byť "náš", ale "ľudí". GP by nemal byť človek volený politikmi, ale ... odbornou verejnosťou. Napríklad by si ho vybrali samotní prokurátori, a ak by sme im až tak neverili, tak by sme dali presne polovičný hlas im a druhý tretiemu sektoru, napríklad. Len vtedy by Slovensko malo šancu na skutočne nezávislého GP, ktorý by sa ani len v jednej chvíli nemusel zamýšľať nad tým, komu vlastne vďačí za svoje miesto.

Hold, na to však naši politici nedorástli. Nevedia si ani len predstaviť situáciu, že nie oni by boli tí na slonovinovej veži, z ktorej môžu ťahať nitky. Nevedia si ani len predstaviť, že by si po voľbách opäť nemohli podosádzať kamarátov a rodiny zo štvrtého kolena na teplé miestečká. Nevedia si predstaviť zostúpiť nižšie z piedestálu a vzdať sa svojich neoprávnených výhod.

Neukojená túžba po moci nás dnes o 12tej postaví pred trochu, vlastne dosť, morbídny test. Len pre túžbu po moci dnes Slovensko môže prísť o premiérku s reálnou hrozbou predčasných volieb a návratu Fico-Slotovej bandy k hrantu. Aj sa mi tlačí na jazyk vyzvať Ivetu (netykám jej, len sa mi to teraz žiada), aby nesplnila svoj sľub. Aby sa v prípade, že opäť niektorí koaliční poslanci uprednostnia iné záujmy, nevzdala a nezutekala z boja. Neurobím to však. Slovo robí chlapa a ženu tiež.

Takže, milá Iveta, idem sa pomaly chystať. Dám si sprchu, oblečiem si ženičkou vyžehlenú košeľu, dám si kvetinkovú kravatu, ktorú som si minule kúpil pre radosť. Pôjdem voliť GP tajne, tak ako chceš, aby som to spravil. Neboj, ja nebudem Tvojím katom, veď to vieš, mám Ťa rád. Možno som v lete ešte nebol Tvojim fandom, ale dnes ma už máš. Presvedčilo ma práve to, čo Ti mnohí vyčítajú - Tvoje odhodlanie položiť aj hlavu na klát za svoje presvedčenie. Rád to robím aj ja, a preto aj dnes budem s Tebou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?